Veshjet komb&235;tare shqiptare t&235; regjioneve t&235; ndryshme folklorike kan&235; orgjinalitetin e vet, koloritin e jasht&235;zakonsh&235;m dhe jan&235; shum&235; t&235; lashta.

Veshjet tradicionale shqiptare Lord Bajroni i konsideronte m t mrekullueshmet n bot.

. Fotot e ketij artikulli mund ti gjeni dhe tek Galeria e Shqiperia.

.

Pozicionuar vetm disa minuta larg me makin nga Tirana, ky dyqan-muze shfaq disa nga veshjet m trheqse e autentike tradicionale shqiptare, duke prbr nj mundsi unike pr tu njohur me traditat e pasura t s shkuars.

I ordered online from Instagram, the best order, as in the photos, I am very happy Thank you (Original) Shum te sjellshem dhe korrekt ne pune Une kom porosit online nga Instagram porosija me e mire sikur ne fotot jam shum e kenaqurFaliminderit. Veshjet kombetare shqiptare. N&235; nj&235; intervist&235; p&235;r Grupin Mediatik t&235; Kin&235;s (CMG) znj.

.

Pozicionuar vetm disa minuta larg me makin nga Tirana, ky dyqan-muze shfaq disa nga veshjet m trheqse e autentike tradicionale shqiptare, duke prbr nj mundsi unike pr tu njohur me traditat e pasura t s shkuars. Veshjet karakterizohen nga nj&235; bukuri artistike dhe ndryshojn&235; sipas krahin&235;s dhe gjinis&235;. .

sht gjithashtu nj shembull i diets mesdhetare bazuar n rndsin e vajit t ullirit, frutave, perimeve dhe peshkut. .

Dec 21, 2017 Ndonse ne koke vihej nje feste e bardhe me nje thumb ne mes.

Kurse n&235; an&235;n tjet&235;r, n&235; dit&235;t e sotme nuset &231;do dit&235; e m&235; pak p&235;rdorin veshje tradicionale.

Veshjet popullore, jan&235; pa dyshim nj&235; nga manifestimet m&235; t&235; fuqishme t&235; kultur&235;s tradicionale. XX kjo veshje eshte mbajtur ne te gjitha trevat shqiptare, qe nga Kosova e deri ne eameri.

Veshja &235;sht&235; nj&235; nga elementet m&235; t&235; r&235;nd&235;sish&235;m t&235; artit popullor. PUNIM SEMINARIK LNDA EDUKAT QYTETARE Tema Veshjet popullore shqiptare Punuan Albin shala, andi gashi, Valart Krasniqi, Valbon krasniqi.

Kjo veshje sht prdorur m tepr nga popullsia e besimit islam t qytetit me gjendje t mire ekonomike.
.
.

Veshjet tradicionale jan pa dyshim nj nga manifestimet m t fuqishme t kulturs e traditave shqiptare.

Vallet kuksjane Zn vend t madh n folklorin koreografik.

Rudina Dembacaj. . Dec 21, 2017 Ndonse ne koke vihej nje feste e bardhe me nje thumb ne mes.

Gatimet. . . Llojet e tyre jan vallet rituale (Lule manushaqe, Kolonje etj) ; vallet e dasms (Nusja jone arbrore, Lunxheri Gjirokastr etj) ; vallet erotike (Krcimet e Logut, Malsia e Madhe Shkodr etj) ; vallet humoristike. Vetm n qytetin e Elbasanit kndohen 209 kng popullore, bazuar.

Me pas ajo u kufizua vetem ne fshatrat e Shqiprise se Jugut.

Shkruar nga Nga Aferdita Onuzi. .

VESHJET CAME.

VESHJET TRADICINALE TE TIRANES.

.

Botuar 16 vite m par.

Fotot e ketij artikulli mund ti gjeni dhe tek Galeria e Shqiperia.